Bill Drakeley
Dan Pitts
Paul Madsen, Bade Sozer, Thomas Hennings, & Eileen Test
Joshua Freedland
Ted Sofis
Mike Newcomb and Leo Waddell
Martin Palicki and Jared Stanwyck
André Bezerra de Menezes, Juliana Borella de Menezes e Lucas Passos Santana
André Bezerra de Menezes, Juliana Borella de Menezes, & Lucas Passos Santana
Andy Duck
Kristina Smith
George Machikas
Jason Myers
Dan Pitts
Darin A. Brenner and Monica Lake
Shaun Radomski, Lloyd Keller, Daniel Sanchez, Dudley R. Morgan
Jesse Ebenal
Bill Drakeley
Theo Goodwell
Charles Hanskat, PE, F.ACI, F.ASCE, ASA Executive Director
Mark Bradford and Aaron Spohn
Mark Lukkarila, F.ACI
Por Ryan Oakes y Marcus von der Hofen (Raúl Bracamontes, Editor de Traducción)
Cindy Spires, Managing Editor
Shaun Radomski; Dudley R. (Rusty) Morgan, Ph.D., F.ACI; Lloyd Keller, F.ACI; Daniel Sanchez; & Laura Di Monte
Ryan Oakes & Marcus von der Hofen

Jacqueline Ipema
Cindy Spires
Bill Drakeley
Ted Sofis

Bruce Russell
Enrico Dal Negro, Stefano Anzani, & Steven Price
Joe McJunkins, Jessica Silva Ph.D., & Jisha Hechel
Ryan Oakes
Lihe (John) Zhang, Ph.D., P.Eng., F.ACI & Dudley (Rusty) Morgan, Ph.D., F.ACI
Ryan Oakes
David Graham
Dan Pitts
David Oliveira
Ryan Oakes
James Parent
Bruce Russell
Dan Pitts
Brian DeSpain
Christopher Foster
Brian DeSpain, President, UMA Geotechnical Construction
Lihe Zhang, Dudley R. Morgan, lain Kirk, Anastasia Rolland, and Robert Karchewski
Brian M. Fraley
Oscar Duckworth
Spencer Tuell
Oscar Duckworth
Ashley Cruz
Andy Duck
Jason Myers
Ryan Peabody€ McWhirter
Ryan Peabody€ McWhirter
Andy Duck
Steve Kanoza
Ryan Oakes
Jeff Bacon
Matthew Wallace
Position Statement #3 ASA Underground Committee
Position Statement #4 ASA Underground Committee
Derek Pay
Oscar Duckworth
Ted W. Sofis
Mike Ballou
Kasturi Projects PVT, LTD
Charles S. Hanskat
Raul Bracamontes
Ted W. Sofis
Satoru Kobayashi
Benny Chen, Christian Reich, Peter Ayres, and Nicholas Carter
Pierre Siccardi, Achraf Laradh, Simon Bérubé, and Marc Jolin
William Clements and Cody Fournier
Brian Lywandowsky
Charles Hanskat, Terence C. Holland, and Bruce A. Suprenant
Antoine Gagnon, Marc Jolin, and Jean-Daniel Lemay
Antoine Gagnon and William (Bill) Geers
Randle Emmrich, Charles Hanskat, and Marc Jolin
Mark Bradford
Dennis Bittner
Eamonn Ryan and Dustin Strever
Ryan Oakes
Jason Myers
Ryan Oakes and Anna Ploghoft
Nick Tabor and Norbert Fuegenschuh
Billy Roy and Andrew Lawson
Mason Guarino
Beat Huesler
Adam Dobrowolski and Deane Hudson
Raul Bracamontes
Nick Durham and Frank E. Townsend III
Mick Haggerty
Dustin Strever
Lawrence Klein
Jamie Curtis and Yann Curtis
Ashley Cruz
John Becker and Randle Emmrich
Raúl Bracamontes
Ray Schallom III
Liam Ireland
Bill Drakeley and Kerri Allmer
Shaun M. Radomski, Dudley R. (Rusty) Morgan, Lihe (John) Zhang, and David Graham
Jason Myers
Dean Brunken
Lihe (John) Zhang, Dudley R. (Rusty) Morgan, Serge Moalli, David Gagnon, and Danny Dugas
William Clements and Kevin Robertson
Raul Bracamontes
Bill Drakeley
ICRI
Michael LaPrade
Jason Myers
Tait Pirkle and Marcus Jeffreys
Ryan Oakes
Ted W. Sofis
Jason Myers
Pasquale Basso Trujillo, Marc Jolin, Bruno Massicotte, and Benoît Bissonnette
Richard D. Alaniz
Tripp Farrell
Frank E. Townsend III and Dennis Rubi
Charles S. Hanskat
Ian Hay
Ross King
Michael Reeves
Kyong-Ku Yun, Yong-Gon Kim, and Dudley R. (Rusty) Morgan
Ray Schallom III
Marcus von der Hofen
Sean Madole
John Becker
Carlos Gonzalez
Christoph Goss
Lauro Lacerda and Marjo Koivisto
Jason Myers
Oscar Duckworth
Andy Kultgen
Andy Thompson and Frank E. Townsend III
Frank E. Townsend III
Bill Drakeley
GENESIS
Lihe (John) Zhang, D.R. (Rusty) Morgan, Ted Walter, Brian McInnes, Andrew Rule, and Allen Mitchell
Mason Guarino and Ryan Oakes
Charles S. Hanskat
Armando Ramos
Michael Reeves
Mason Guarino
Kyong-Ku Yun
Andy Kultgen
Jason Myers
James Marifosque and Roger W. Abbott
Paul Mendoza
Frank Townsend
Jeffrey L. Zimmerman and Dennis Bittner
Kyong-Ku Yun, Yong-Gon Kim, and Sung-Yong Choi
Bill Drakeley and Kerri Allmer
Ryan Oakes
Tait Pirkle and Marcus Jeffreys
Andy Dunlop and David Thomas
John Fulford
Raúl Armando Bracamontes Jiménez
Jason South
Beat Huesler
Jason Myers
Kyong-Ku Yun, Yong-Gon Kim, and Kyu-Woon Lee
Kevin Robertson and Pierre Brassard
Benjamin Davis
Mason Guarino
Cathy Burkert
Oscar Duckworth
Calin Mircea, Ofelia Corbu, Eugen Maier, and Cristian Rus
Lars Balck and Daniel McCarthy
Patrick Bridger
Nicolas Ginouse and Simon Reny
Ian Hay
Marc Jolin
Dudley R. (Rusty) Morgan and E. Stefan Bernard
Scott Rand
George Seegebrecht
Ted W. Sofis
Chako Perez and Brett Holubeck
Nicolas Ginouse, William Clements, and Scott Rand
Kristian Loevlie
Dudley R. (Rusty) Morgan, Lihe (John) Zhang, and Mike Pildysh
Axel G. Nitschke
Zach Brazier
Oscar Duckworth
Kevin Somerville
Ross King
Frank E. Townsend III
ACI RAP Bulletin 8
Pool Position Statement #6
Dennis Bittner and Erik Bertrand
Oscar Duckworth
Michael Mooney
Andrea Scott
Ray Schallom III, Jessi Meyer, and Julie Holmquist
Ross King
Rachel Stiffler
Jonathan E. Dongell
Jason Myers
Ezgi Yurdakul and Klaus-Alexander Rieder
Frank E. Townsend III and Dennis Rubi
Frank E. Townsend III
Oscar Duckworth
Ryan Oakes
Kevin Robertson, Patrick Giguere, and Ntam Nda-Ngye
Ted W. Sofis
David Ruhl
Jim Farrell
Frank E. Townsend III
Chris Zynda
Charles S. Hanskat
Charles S. Hanskat
Lily Samuels and Bill Drakeley
Pool Position Statement #5
Mason Guarino
Lily Samuels
Antoine Gagnon, Isabelle Fily-Paré, and Marc Jolin
Andy Kultgen
Lihe Zhang, Dudley Morgan, and Sidney Mindess
Lars Balck
Vishwajeet Ahuja and Benoit Jones
Marc Jolin
Chris Zynda
Mike Munyon and Frank E. Townsend III
Jim Farrell
Charles S. Hanskat
Chris Zynda
Dennis Bittner
Mark Croarkin
Jason Zignego
Raymond Schallom III
Lily Samuels and Bill Drakeley
Ted W. Sofis
Brian MacNeil
Ezgi Yurdakul, Klaus-Alexander Rieder, and Diego Granell Nebot
Joey Bell
Marcus H. von der Hofen
Ezgi Yurdakul, Klaus-Alexander Rieder, Niki Jackson, Mick Pawelski, Arthur Kyriazis, and Lukasz Debny
Randy Zeiger, Gabrielle Cadieux, Denis Laviolette, Nick Laviolette, Justin Laviolette, and Edward D. Sparks II
Jesse Osborne
Ray Schallom III
Axel G. Nitschke and John Becker
Paul Mendoza
David Graham
Jason Flanagan
William T. Drakeley Jr.
Kevin Doyle
Roger Côté, Harold Ferland, and Kevin Robertson
Nathan Bent
Anne Oberlink and Robert Jewell
Ted W. Sofis
Raymond C. Schallom III
Mason Guarino
James Scott
Craig McDonald and Julian Peña Cruz
Mason Guarino and Tom Norman
Frank Townsend
Darin Cielocha
Walter Betschart
Jonathan E. Dongell and Jerry B. Werner
Ray Schallom III and Randle Emmrich
Ted W. Sofis
James Scott
Lily Samuels and Bill Drakeley
Mark Corner
Jason Vaughan
Andrea Scott
Mason Guarino
Ralf Winterberg and Axel G. Nitschke
Jonathan E. Dongell
Lihe (John) Zhang
Ezgi Yurdakul and Klaus-Alexander Rieder
Todd Ferguson
Warren Harrison
Ted W. Sofis
Frank E. Townsend III
Derek and Amanda L. Pay
Bill Drakeley
Mark Bradford
Randle Emmrich
Nicolas Ginouse and William Clements
Jonathan E. Dongell
Sustainability
Charles S. Hanskat
Marcus H. von der Hofen
William T. Drakeley Jr.
Stephen Duffield
Albert Pugliese
Russ Ringler, Solomon Reyes, and Lisa Wagman Glezer
Lihe (John) Zhang
Dan Millette and Marc Jolin
Joe Hutter
Mason Guarino
Oscar Duckworth
Dan Millette
Mark R. Lukkarila
Jean-Daniel Lemay, Marc Jolin, and Richard Gagné
Matt Croutch
William T. Drakeley Jr.
David W. Whitmore and J. Chris Ball
Dan Millette
Patrick Giroux and Simon Reny
Craig McDonald and Joe Hutter
Joe Hutter
Mason Guarino
Tommy Pirkle and Randell Ogburn
Oscar Duckworth
Paul H. Madsen
Martin Emmrich
William Drakeley
Charles S. Hanskat
Lars Balck
Sascha Schreiner
Andy Kultgen
William T. Drakeley Jr.
Carl Baur
Dan Millette
Joe Hutter
Lars Balck, Robert (Bobby) Oyenarte, Buddy Williams, and T. J. Williams
John Andersen
Dennis Bittner, Nick Laviolette, and Denis Laviolette
Top 10 Sustainability #8
Richard Maxwell and Dave Sawyer
Mason Guarino
Wlodzimierz Czajka
Nur Kasdi and Larry Totten
Kyong-Ku Yun, Sung-Yong Choi, and Yong-Gon Kim
David Youkhana
Hank Taylor
Warren Cruz
Gary Hawkins
Nicolas Ginouse and Dr. Marc Jolin
Philip Sawoszczuk, Dr. Michelle Nokken, and Dr. Marc Jolin
Simon Reny and William Clements
E.P. Stewart
Derek Pay
James Scott
Todd Ferguson
Mason Guarino
Andrew Pickett and Dr. Alun Thomas
Isabelle Fily-Paré and Dr. Marc Jolin
Jonathan E. Dongell
Marcus H. von der Hofen
Raymond C. Schallom III and Marc Jolin
In Memoriam
Top 10 Sustainability #10
Charles S. Hanskat
Cathy Burkert
Pool Position Statement #3
Oscar Duckworth
Charles S. Hanskat
Jean-François Dufour, Marc Jolin, and Randle Emmrich
William T. Drakeley Jr.
ASA
Marcus H. von der Hofen
Simon Reny
Jessica S. Farley
Ted W. Sofis
William T. Drakeley Jr.
Shane McFadden
Mike Ballou
Cathy Burkert
John Becker
Lihe (John) Zhang, Mazin Ezzet, Natalya Shanahan, Dudley R. (Rusty) Morgan, and A.P. Sukumar
R. Curtis White Jr
Lihe (John) Zhang
Top 10 Sustainability #4
Ted W. Sofis
Dave Sawyer
Philip Sawoszczuk and Daniel Bordeleau
Ted W. Sofis
Pool Position Statement #1
Nozzleman Knowledge
Joe Hutter and Mahaish Singh
Warren Harrison
Marcus H. von der Hofen
Lihe (John) Zhang
Top 10 Sustainability #7
Ted W. Sofis
Ted W. Sofis
Trevor Bray and Oscar Duckworth
Mason Guarino
Dan Millette
Richard Maxwell and Dave Sawyer
Nur Kasdi and Larry Totten
E. Stefan Bernard
Edwin Brady
Mason Guarino
Top 10 Sustainability #6
Alexander (Sash) Williams
Jamie Scott
Paul F. Ampey
Pool Position Statement #2
Oscar Duckworth
Mason Guarino and Robert Guarino
Lihe (John) Zhang
Bill Drakeley
Paul F. Ampey
Edwin Brady
Top 10 Sustainability #5
William Clements
Larry Totten and Reg Ryan
Jamie Scott
2011 Outstanding International Project
Kevin Robertson
Jason Pinney
Mark K. Seel
Donna Isaac and Laurel Mellett
George D. Yoggy
Simon Reny and Marc Jolin
Tara Brown, Patrick Giroux, and Joe Hutter
Mark Leone
Oscar Duckworth
Craig McDonald
Mike Ballou
Kelly Blickle
Edwin Brady
Top 10 Sustainability #3
Dennis Bittner
Marcus H. von der Hofen
Skip Phillips
Marcus H. von der Hofen
Charles S. Hanskat
Joe Derochie
Oscar Duckworth
Kelly Blickle
Paul F. Ampey
Oscar Duckworth
Top 10 Sustainability #2
Jamie Scott
Phil T. Seabrook
Ray Schallom III
George Yoggy
Oscar Duckworth
Charles S. Hanskat
Natasha Odendaal
Cathy Burkert
Dan Millette
Top 10 Sustainability #1
Ted W. Sofis
Joe Hutter
Tommy Pirkle and Arden (Morris) Boddie
Bill Drakeley
Oscar Duckworth
Dennis Bittner
Dan Millette
Ted W. Sofis
R. Curtis White Jr.
Concrete Monthly
Micahel Cotter
Thomas H. Adams
Chris Zynda
Ron Lacher
Outstanding Infrastructure Project
Louis-Samuel Bolduc and Marc Jolin

Roger W. Abbott
Chris Zweifel
Lihe (John) Zhang
Marcus H. von der Hofen
Raul Bracamontes
Marcus H. von der Hofen
Ted W. Sofis
Cathy Burkert
William (Bill) T. Drakeley Jr.
Oscar Duckworth
Charles S. Hanskat
Marcus H. von der Hofen
Mike Norton
Ted W. Sofis
Jerry B. Werner
Oscar Duckworth
Charles S. Hanskat
Marc Ferland and Philip Sawoszczuk
ACI RAP Bulletin 12
Ted W. Sofis
Merlyn Isaak
Ron Lacher
2009 Outstanding Underground Project
2009 Outstanding Repair & Rehabilitation Project
2009 Outstanding Pool & Recreational Project
2009 Outstanding International Project
2009 Outstanding Infrastructure Project
2009 Outstanding Architectural Project
Oscar Duckworth
Marcus H. von der Hofen
Chris Zynda
Timothy J. Sedmark
Jason Darling and Xia Cao
Martin Gendreau, Denis Beaupré, Pierre Lacombe, and Jean De Montigny
2007 Outstanding Repair & Rehabilitation Project
Jean-François Dufour, Simon Reny, Pierre Lacroix, and Richard Morin
Ted W. Sofis
Bruce A. Collins and Adam N. Zius
Dudley R. ?Rusty? Morgan and Lihe ?John? Zhang
Marcus H. von der Hofen
David B. South
Ken Tucker
Chris Zynda
Chris Zynda
Bill Drakeley
Charles Timothy Payne, James Hedrick, Lance Spiker, and Tony Walsh
John Harpole
2008 Outstanding Underground Projec
2008 Outstanding Architectural Project
David Jamieson
Paul Sulman
Pietro Teichert
Chris Zynda
Ray Schallom III
Chris Zynda
Ron Lacher
Tom Norman
2008 Outstanding Repair & Rehabilitation Project
2008 Outstanding International Project
Chris Zynda
Michael Ballou
Shotcrete Classics
Jamie Scott
Ted W. Sofis
2008 Outstanding Pool & Recreational Project
John Larsen, Denis Thibodeau, and Joe Hutter
E. Stefan Bernard
Laurel Mellett
ASA
ASA
Shotcrete Corner
Theodore R. Crom
Chris Zynda
Dudley R. ?Rusty? Morgan and Larry Totten
Jean-François Dufour
Bill Drakeley
Jean-François Dufour
Dr. Dudley R. ?Rusty? Morgan
G.T. Haddock
Jim Mahoney
Simon Reny
Warren Bezanson
Louis-Samuel Bolduc, Étienne Crépault, and Marc Jolin
Warren Harrison
Mike Ballou
Outstanding Underground 2007
Chris Zynda
Marcus H. von der Hofen
Mike Ballou
Ted W. Sofis
J.Q.A. Greene
Scott Standridge
Michael E. Ragen and Laurel Briggs
Ron Lacher
Edward Hart
E. Stefan Bernard
2007 Outstanding Infrastructure Project
Ted W. Sofis
Bill Allen
John E. Lind
Caden J. Blevins
Jesús Gómez-Millán Roselló
Robert Guarino
Carlos Pagliosa and Victor Carlos Pandolfelli
Robert J. Jenkins
Robert J. Harmon
Jim Farrell
Bill Drakeley
Ted W. Sofis
Peter Gillespie and P.J. Culliton
Ray Schallom III
Chris Zynda

Dan Millette and Michel Lessard
Malcolm K. Lim, George W. Seegebrecht, and Honggang Cao
Joe Hutter, Jean-François Dufour, and Nigel Fullam
Bill Drakeley
Tarcisio Celestino and Atsumu Ishida
ASA
Knut F. Garshol and Lauro Lacerda
Dennis Wrixham
Bill Goddard
Matthew Clements
Satish Bhan, Fraser Duncan, Ian Lawson, and Craig McDonald
Stefan Bernard and Christian Geltinger
Richard Atkinson and Michael W. Martin
Weehawken Tunnel and Bergenline Avenue Station
Bridgetown Port
Chris Zynda
Chris Zynda
Frédéric Gagnon and Marc Jolin
Aamer Syed and Tim Gillespie
Ted W. Sofis
Chris Zynda
Chris Zynda
Ron Lacher
Neil McAskill
Mike Land and Richard R. McGuire
2006 Outstanding Architectural Project
Bill Drakeley
ASA
Peter C. Tatnall
Carl H. Johnson
Chris Zynda
Tom Norman
Skip Phillips
Ron Lacher
Ron Lacher
Bill Drakeley
Marcus H. von der Hofen and John Fulford
Patrick Bridger
Howard Robbins
W.L. Snow, Sr.
Chris Zynda
Larry Rowland
Dudley R. ?Rusty? Morgan
Dave Knipe
Daniel Journeaux
Ted W. Sofis
ASA
Kelly M. Page
JR Shank
Nick Dalis and Carlos Reyes,
Scott Rand
Wlodzimierz Majchrzak, Wlodzimierz Czajka, and Zdzislaw Jurek
Khaldoun El-Jallad
Jean-François Dufour, Simon Reny, and Daniel Vézina
Michael Cotter
Patrick Giroux and Simon Reny
Henry A. Russell, Jr.
Ray Schallom III
ASA
Ted W. Sofis
Mark R. Lukkarila
B.C. Collier
Chris Zynda
Laurel Mellett
Michael Keienburg
Chris Hildebrand
Warren Harrison
Laurel Briggs and Ryan Poole
Ray Schallom III
ASA
Peter C Tatnall
Chris Zynda
Henry A. Russell Jr.
Bill Noland
Michael Keienburg
Stacy Goldsworthy and Samuel Hewitt
G.W. Seegebrecht, A. Litvin, and S.H. Gebler
Jacques Bertrand
Thomas H. Adams
American Shotcrete Association
Suzanne Mackenzie Barrows
Richard A. Kaden
Chris Zynda
Dave Knipe
Dennis Burns and Marc Ferland
Lynn Feiner
Edward Brennan
Ray Schallom III
Paul Sulman
Craig McDonald
George D. Yoggy
Chris Zynda
Michael Rispin, Chris Gause, and Thomas Kurth
Erik Nordström and Jan-Åke Grändås
Patrick Bridger
Roland Heere
Peter C. Tatnall
Dudley R. “Rusty” Morgan and Roland Heere
Medhat Shehata and Tom Klement
Yuji Samaru and Koji Sugiyama
Chris Zynda
Michael Rispin
ASA
Steven H. Gebler and George W. Seegebrecht
Stefan Bernard
Denis Beauprè, Jean-François Dufour, Joe Hutter, and Marc Jolin
Marcus von der Hofen
Denis Beaupre
James Warner
M.P Forest, D.R Morgan, J.R Obermeyer, P.L Parker and D.D LaMoreaux
Todd Bennett
Henry A. Russell
Howard L. Robbins
Robert C. Zellers
Kevin Yuers
Peter C. Tatnall
Howard L. Robbins
Jean-Francois Trottier and Michael Mahoney
Thomas H. Adams
Roger Runacres
Matthew J. K. Clements and E. Stefan Bernard
Ray Town
David Jamieson
Peter C. Tatnall
Ivan Ramalho de Almeida, Thomaz José Ripper Barbosa Cordeiro, and José Paulo Veríssimo Maia Costa
Chris Zynda
Neil McAskill and Roland Heere
David Jamieson and Joseph Colucci
David Jamieson
Dr. Rusty Morgan
Chris Zynda
Howard L. Robbins and Laurel Boroski
John W. Nehasil
Daniel Journeaux
Hiroshi Yamachi, Masataka Uozumi, Yuji Nagano,Youichi Nakano, and Shunsuke Sakurai
John Wolsiefer, Sr., and Dudley R. Morgan
Pietro Teichert
Ray Schallom and Mike Ballou
Chris Zynda
Dudley R. Morgan
Daniel Herzog
Patrick Giroux and Joe Hutter
Marcus H. von der Hofen
Michael Ballou
Jean-Francois Dufour
I. Leon Glassgold
Thomas H. Adams
Howard L. Robbins
Roland Heere and Dudley R. (Rusty) Morgan
Laurel Briggs and Ryan Poole
Michael Ballou
Craig McDonald
Peter C. Tatnall
Charles H. Henager
Thomas H. Adams
Kevin A. MacDonald, PhD, PE, and Mark Lukkarila
Denis Beaupre, Marc Jolin
David Jamieson
Bill Fortuna
Joe Vierra of Concrete Structures
Michael Rispin
J. Denis P. O’Donnell, Sr.
Dudley R. (Rusty) Morgan
Jean-Francois Dufour, J. Denis P. O'Donnell, Sr., and Michael Ballou
Matthew Clements
Stefan Bernard
Chris Zynda
Jadwiga Kroman, Dudley R. Morgan, and Lorne Simpson
Hans Hasler, Pietro Teichert, and Dudley R. Morgan
Chris I. Goodier and Simon A. Austin
Cesar Chan and Raul Bracamontes
Cesar Chan, Roland Here, and Dudley R. Morgan
Denis Beaupre
Jean-Francois Trottier, Dean Forgeron, and Michael Mahoney
Larry Totten
Peter C. Tatnall
Merlyn Isaak
Chris Zynda
Harvey Parker, Paul Godlewski, and Roberto Guardia
Paul Gilbride, Dudley R. Morgan, and Theodore W. Bremner
Randle Emmrich
Pietro Teichert
Chris Zynda
Tomas Richter and Don McIntyre, ANH Refractories Company
I. Leon Glassgold
Mark W. Fitzgerald, Joseph Talley, and Charles W. Alt
Marc Ferland, Jean-Franscois Robert, and Alain Chasse
Mike Ballou and Matt Niermann
Chris Zynda
F. Papworth
Mary Jane Loevlie and Kristian Loevlie
Merlyn Isaak and Chris Zynda
Roland Here and Dudley R. Morgan
Cesar Chan, Roland Here, and Dudley R. Morgan
Charles M. Brown
James Warner
Barry South
Chuck Pfahl
Dr. D.R. (Rusty) Morgan,
Sean Lanham
Sean Lanham
Donald S. Hopkins, Kevin M. Cail, Nicolas Robert, and Michael D.A Thomas
Warren Harrison
Susan Swagler
Chris Zynda
Al Rizzo
Maxim Morency and François Paradis
Denis Beaupre
Denis Beaupre, Marc Jolin
Marcus H. von der Hofen
Chris Zynda
Dino Kartofi lis and Gary Corwin
Roland Heere, Dudley R Morgan, Stephen Jungaro
I. Leon Gold
Roger W Abbott
Daniel Vezina
Chris Zynda
Dr. Rusty Morgan and C. Chan
Pierre Lacombe, Martin Grendeau, and Yann Ropars
Basil Kattula and Roger Runacres
David Drake
American Shotcrete Association
Dr. Rusty Morgan
Jolly Miller
Denis Beaupre, Marc Jolin
Marc Jolin and Alain Ferland
Knut F. Garshol
George Evans
Denis Beaupre
Larry Tremere
Dr. Rusty Morgan
Neil McAskill
Wolfgang Kusterle
Bruce Johnson
Martin Gendreau, Eng. MSc., Denis Beaupre©, Eng. PhD., Pierre Lacombe, Eng. MSc., and Jean De Montigny, Eng. MSc
Marc Vandewalle
Mike Rispin and John Brooks
J. Denis P. O'Donnell, Sr.
Joe Duro
Jean-Francois Dufour
Jon Buckley
Hugo Armelin and Denis Blais
Paul Rapp
Dr. Rusty Morgan and R. Here
Alex Keffalas
Christine J. Hauck and John Peter Holtmon
Denis Beaupre and Frederic Chapdelaine
Jon Buckley
E. Stefan Bernard
N. Banthia
Mike Ballou
George D. Yoggy
Jim Warner
Dr. Rusty Morgan
Dr. Rusty Morgan
Mark A. Wallace
Bill Snow
R. Heere, D.R. Morgan, N. McAskill, and T. Knowlton
ASA
David F. Wood
Project Profile
Stephen Duffield, B.Sc.
Pedro Boscov
Hugo Armelin, Neil Duke, Jorge Montegu, Luis Contreras
W.L Snow
Dr. Rusty Morgan
Steve Gebler
Denis Beaupre
Lars Balck
that's all